Popis obce

Kudlovice současnosti

"A tož vítajte u nás na Slovácku, pojďte mezi nás…" Toto jsou úvodní slova z knížky Taková byla dědina aneb Vyprávění ze slováckých Kudlovic, jejímž autorem byl dr. Josef Hubáček, rodák z Kudlovic, profesor a historik.

Vinařská obec Kudlovice se rozkládá severozápadně od Uherského Hradiště v podhůří chřibských lesů. Místní trať Paňháje patří k nejseverněji položené vinařské trati Slovácké vinařské podoblasti. Obec je územně rozdělena na dva celky – samotnou obec Kudlovice a místní část cca 2 km vzdálenou Kudlovskou Dolinu. Koncem roku 2014 žije v Kudlovicích 970 obyvatel, z toho je cca 770 dospělých a 200 dětí a mládeže do 18 let. 150 občanů žije na Kudlovské Dolině.

V obci se nachází malotřídní škola jen s prvním stupněm, která v sobě sdružuje i mateřskou školu. Ve školním roce 2014/2015 jsou ve škole otevřeny 3 třídy, ve kterých se učí celkem 35 žáků od prvního až po pátý ročník. Mateřskou školu s jednou třídou navštěvuje 26 dětí.


​​​​​​​V obci je nově otevřena rodinná pražírna kávy s názvem Coffeespot a na Kudlovské Dolině před nedávnem zahájila činnost pekárna Izy Gusto, s.r.o., která nabízí tradiční slovácké koláčky a různé šátečky. Především v okrajových částech obce sídlí místní firmy, např. GRETES s.r.o., KOVONERO, s.r.o., Jakos, spol. s.r.o., Zahradnictví Batůškovi a Václav Buš - zámečnictví. Na Kudlovské Dolině nabízí své služby Miroslav Říš - autoservis Dolina a Stolařství Vojtek.


​​​​​​​Kudlovice se staly zajímavou lokalitou pro bydlení zejména pro mladé rodiny a novou výstavbou a rekonstrukcemi starších domů se značně změnil vzhled Kudlovic a Kudlovské Doliny. Občané mají k dispozici obchod potravin spotřebního družstva Jednota a v budově kulturního domu je v provozu Hostinec Kudlovice a Limerick bar. Sezónně je otevřeno posezení v areálu Tělovýchovné jednoty Kudlovice.


Kulturní a společenské vyžití v obci zajišťují tradičně organizace a spolky, jako jsou hasiči, sportovci, myslivci, zahrádkáři, vinaři, ženský a mužský pěvecký sbor a také ochotní rodiče. V okolí známými akcemi jsou únorový Valentýnský košt vína, červnový Kudlovický vinný žleb aneb Otvírání sklepů, srpnové Medové zpívání u Strmenských nebo listopadové Martinské hody s právem. Plesové sezóně vévodí Maškarní ples a mezi letní zábavy patří Pytlácká noc a Srnčí hody. Kudlovice byly již několikrát zapojeny do akce Na kole Vinohrady Uherskohradišťska - otevírání vinařských stezek. Pro děti je každoročně pořádán lampionový průvod, dětský karneval a Silvestrovské dopoledne. Kudlovice žijí taky fotbalem.


Místní část Kudlovic – Dolina má taktéž svůj osobitý společenský a kulturní život, který podporují a aktivně organizují místní občané a firmy. Tradicí je dětský pohádkový den.


Mezi významné osobnosti současných Kudlovic patří keramik Oldřich Vícha, hudebnice Jitka Šuranská, nositelka ceny anděla za Worldmusic 2014, a Hanka Věrná, II. vicemiss České republiky 2009.


Kdysi velmi známý folklórní soubor Lúčka sice bohužel zaniknul, folklórní tradici však v obci udržuje Mužský sbor a Ženský sbor. Folklór a Kudlovice patří k sobě, pochází z naší obce mnoho hudebníků, např. Josef Snopek, houslista cimbálové muziky Čechovci, Stanislav Gabriel, primáš cimbálové muziky Stanislava Gabriela a Stanislav Gabriel starší, zpěvák a muzikant. Obec úspěšně prezentuje taky bigbítová kapela Halogen.

V současnosti probíhají v obci dvě velké investiční akce: dokončuje se zateplení a výměna oken kulturního domu a byla zahájena výstavba ČOV a kanalizace Kudlovic. Obě uvedené investice jsou z velké části financovány z dotací EU.

Zastupitelé obce tímto děkují všem našim občanům, členům spolků a organizacím i našim firmám za jejich aktivní přístup k dění v naší obci. A všem přejeme příjemné a spokojené spolužití v naší obci…..